Інновації в освіті: як допомагати дітям зростати та розвиватися в умовах війни?

Інновації в освіті: як допомагати дітям зростати та розвиватися в умовах війни?

Чи замінить штучний інтелект вчителів, як котик може підготувати дитину до школи та чи можна навчатись граючись?  Про все це розповідає Анастасія Свобода, засновниця громадської організації "Можливості. Мотивація. Медіа".  

Сьогодні вкрай важливо допомагати дітям жити повноцінним дитинством навіть у період війни. З початку повномасштабного вторгнення громадська організація активно працює над реалізацією проєктів, спрямованих на забезпечення соціально-психологічної підтримки малечі. За цей час через інноваційний застосунок було надо допомогу близько 3000 дітям. А рік тому ГО запустила ще й наш освітній проєкт “Ізі Бізі” для дітей віком 4-9 років.

Мета організації - забезпечити дітям гармонійний розвиток та якісну освіту за будь-яких часів. При цьому, мотивуючи їх до самого процесу навчання та пізнання світу. І все це роблять унікальним чином – через спеціальні застосунки, де казкова морквинка виступає в ролі психолога, а котик – вчителя та наставника.

Про те, як під час війни розвивати український діджитал-стартап для наймолодших, чи замінить штучний інтелект справжніх вчителів і як зберегти дитинство під час війни, відповідає Анастасія Свобода.

Що для вас День захисту дітей і як це свято відображає місію громадської організації “Можливості. Мотивація. Медіа” та її проєктів?

“День захисту дітей” нагадує нам про важливість захисту безтурботного дитинства, яке, на жаль, війна вкрала в українських дітей. Наша організація допомагає малечі гармонійно розвиватися попри все, створюючи продукти, які підтримують їхні ментальне здоров'я і право на розвиток та освіту. Як громадська організація, ми маємо соціальний напрямок, тому всі ресурси спрямовуємо на створення освітніх продуктів для підопічних благодійних фондів. 

Як проєкти ГО сприяють захисту прав українських дітей та забезпеченню їхнього майбутнього? 

З початком війни ми створили проєкт “Чарівні дзвіночки” з метою підтримати психоемоційний стан дітей, які найбільше цього потребують. Через рік запустили другий проєкт “Ізі Бізі”, спрямований на всебічний розвиток та захоплюючу освіту для дітей дошкільного віку та молодших класів навіть під час війни та з будь-якого куточка світу. Офлайн-освіта стає менш доступною, тому ми створюємо контент, який дозволяє дітям отримувати знання, що вони можуть застосовувати в житті. Ми пояснюємо, як використовувати ці знання, роблячи навчання цікавим і корисним.

Ваша організація використовує інноваційний підхід до навчання. Як саме це виглядає?

Ми розробили унікальне навчальне середовище, де поєднуються класичні групові, відеоуроки та індивідуальні заняття у цифровому форматі. Частина занять проходить через застосунок, в якому дитина отримує дзвіночки від казкових персонажів - морквинки або котика. Але це не просто запис, насправді діями та голосом анімованих героїв керують досвідчені фахівці, в режимі “реального часу”, - психологи та вчителі. От тільки дитина про це не здогадується. Уявіть, що в дитинстві вас навчає котик! Це дійсно робить навчання захоплюючим та ефективним. Бо казковий герой стає другом, встановлюючи теплі стосунки з дитиною. 

Як інноваційний підхід "Ізі Бізі" сприяє розвитку та захисту дітей у процесі навчання?

Підхід нашого освітнього проєкту "Ізі Бізі" перетворює навчання на захоплюючу подорож, де кожен урок - це відкриття нових світів через живі історії та взаємодію з казковими персонажами. Це не лише допомагає дітям засвоювати нову інформацію з базових предметів, але й стимулює їхній інтерес до процесу навчання в цілому. Так в нашій школі є 2 ключові напрямки - всебічний розвиток та підготовка до школи. В такий цікавий формат ми не просто вчимо дитину першим знанням, корисним звичкам та базовим навичкам, а й допомагаємо їй адаптуватися у новому середовищі серед однолітків та дорослих людей, наприклад якщо наразі вона була змушена переїхати до іншого міста або країни. 

Які вимоги є до програм вашої школи та їх відповідність до стандартів Міністерства освіти?

Наша шкільна програма — унікальна авторська розробка, створена фахівцями, які щиро закохані у свою справу. Вона відповідає стандартам та вимогам Міністерства освіти і науки. В Україні існують різні підходи до навчальних програм дошкільнят, ми взяли найкращі та найефективніші з них і впровадили у свій унікальний матеріал. Наша програма враховує різноманітність підходів та відповідає загальним стандартам розвитку дитини на цій віковій стадії. Оскільки ми є школою нового покоління, "Ізі Бізі" використовує не класичний підхід “парта та дошка”, а наративну історію про Всесвіт казкових персонажів та їх захопливі пригоди.

Чому саме морквина та котик є героями ваших продуктів? 

Ідея виникла з потреби навчити дітей безпечно та корисно користуватися гаджетами, особливо в період війни, коли психологічна підтримка була надзвичайно важливою. Морквинка символізує корисність та радість, а Котик викликає симпатію та захоплення, створюючи мультимедійну платформу, що сприяє розвитку дитячої творчості та соціалізації у віртуальному та реальному світі. Наші герої створені дружніми та теплими, щоб дітки відчували це при першому ж контакті з новими друзями. Їх голоси такі ж дитячі, а ще вони використовують у спілкуванні унікальні слова по типу “морквезно”, “котезно”, “пухнастику” - як звернення до дитини. Все це дозволяє нам побудувати невимушену атмосферу, в якій дитина максимально розкривається. 

Ви є освітнім стартапом для дітей, на вашу думку, в майбутньому штучний інтелект замінить живого вчителя?

Штучний інтелект класний інструмент, але в нього є мінус - він не вміє любити та проявляти емпатію. Живий вчитель здатен створити емоційний зв'язок з дитиною, що є надзвичайно важливим для її розвитку. Штучний інтелект не може забезпечити тієї теплоти, підтримки та мотивації, які може дати справжній педагог. Тому, фахівця, який відданий своїй справі, ШІ ніколи не замінить. Втім, ШІ та інші діджитал інструменти вже є неодмінною частиною нашого життя. Тому тут можна сказати так, що він може замінити поганих вчителів, а от ті, хто обрав цю професію за покликом серця - ніколи. 

Які відгуки ви отримуєте від батьків про ваші програми?

Ми постійно збираємо зворотний зв'язок, щоб вдосконалювати наші програми. І отримуємо чудові відгуки про те, як наші курси допомагають малечі розкрити свій потенціал. Діти стають більш зацікавленими в навчанні, отримують нові знання та навички, а ті, хто на початку занять був досить закритим і боявся спілкуватися з Котиком навіть без мами, вже через декілька занять самостійно спілкуються як з новим другом та вчителем, так і з іншими дітками та стають більш комунікабельними під час групових уроків. 

Наша освітня програма побудована таким чином, що уроки проходять без активної участі дорослих, тому робить Ізі Бізі справжнім помічником у підготовці дитини до школи.

Так, на нашому курсі діти навчаються базовим предметам: математиці, англійській та українській мовам. Читання та письмо українською мовою допомагає малечі зберегти національну ідентичність навіть за кордоном, що є важливим для багатьох батьків, особливо тих, хто не може допомогти дитині самостійно з вивченням мови. 

Ми віримо, що майбутнє освіти в Україні полягає в поєднанні традиційних методів з інноваційними технологіями. Це дозволить забезпечити дітям якісну та доступну освіту, яка відповідатиме вимогам сучасного світу. Діти змінюються, і ми це розуміємо. Для виховання зрілої та самодостатньої особистості необхідно закладати фундамент вже зараз, і його якість має вирішальне значення. 

Саме тому ми плануємо розширювати наші програми, залучати більше дітей та їх батьків до наших проєктів. Ми також працюємо над новими методиками навчання, щоб зробити його ще цікавішим та ефективнішим.